Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Scores, summaries and schedules for April 1, 2024 at high schools

High schools

High schools

Baseball

Results from Monday

Class 6A

Section 2

Hempfield beat Central Catholic 13 to 2

Class 3A

Section 1

Mohawk defeated Neshannock 7 to 2

Schedule for Tuesday

Class 6A

Section 1

Pine-Richland at Butler at 3:30 p.m.

Seneca Valley at Allderdice at 3:30 p.m.

Section 2

Baldwin at Norwin at 4 p.m.

Canon-McMillan at Mt. Lebanon at 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Gateway at Franklin Regional at 4 p.m.

Penn Hills at Fox Chapel at 4 p.m.

Penn-Trafford at Armstrong at 3:45 p.m.

Section 2

South Fayette at Peters Township at 7 p.m.

Trinity at Connellsville at 4 p.m.

Upper St. Clair at Bethel Park at 4 p.m.

Section 3

North Hills at New Castle at 4 p.m.

Shaler at Moon at 4 p.m.

West Allegheny at Mars at 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Central Valley at Blackhawk at 4 p.m.

Hopewell at Beaver at 4:15 p.m.

Montour at Ambridge at 4 p.m.

Section 2

Laurel Highlands at Latrobe at 7 p.m.

Ringgold at Belle Vernon at 4 p.m.

Uniontown at Albert Gallatin at 4:15 p.m.

Section 3

Thomas Jefferson at McKeesport at 4 p.m.

West Mifflin at Elizabeth Forward at 4 p.m.

Woodland Hills at Chartiers Valley at 4:15 p.m.

Section 4

Kiski Area at Indiana at 4 p.m.

Knoch at Highlands at 7 p.m.

North Catholic at Hampton at 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

Quaker Valley at Ellwood City at 4:30 p.m.

Riverside at Beaver Falls at 4 p.m.

Section 2

South Park at South Allegheny at 4 p.m.

Steel Valley at Keystone Oaks at 4:30 p.m.

Sto-Rox at Avonworth at 4:30 p.m.

Section 3

Burrell at Shady Side Academy at 4:30 p.m.

East Allegheny at Derry at 4 p.m.

Freeport at Deer Lakes at 4 p.m.

Section 4

Mt. Pleasant at McGuffey at 7 p.m.

Southmoreland at Greensburg Salem at 4 p.m.

Waynesburg at Brownsville at 4:15 p.m.

Class 2A

Section 1

Charleroi at Beth-Center at 4:30 p.m.

Chartiers-Houston at Burgettstown at 4 p.m.

Frazier at Bentworth at 4:30 p.m.

Section 2

Aliquippa at Seton LaSalle at 3:30 p.m.

Freedom at South Side at 4 p.m.

Laurel at Northgate at 4 p.m.

New Brighton at Our Lady of the Sacred Heart at 5:30 p.m.

Section 3

Jeannette at Greensburg Central Catholic at 4 p.m.

Ligonier Valley at Brentwood at 3:45 p.m.

Riverview at Apollo-Ridge at 4 p.m.

Class A

Section 1

Fort Cherry at Carmichaels at 4 p.m.

Jefferson-Morgan at California at 7 p.m.

Mapletown at Avella at 4 p.m.

Section 2

St. Joseph at Springdale at 4 p.m.

Summit Academy at Rochester at 4 p.m.

Union at Leechburg at 3:45 p.m.

Section 3

Cornell at Clairton at 4 p.m.

Eden Christian at Carlynton at 4 p.m.

Monessen at Bishop Canevin at 4 p.m.

Nonsection

North Allegheny at Plum at 7 p.m.

Valley at Serra Catholic at 4 p.m.

West Greene at Sewickley Academy at 4 p.m.

Lacrosse

Boys

Results from Monday

Nonsection

Pine-Richland defeated Hampton 14 to 4

Softball

Results from Monday

Class 6A

Baldwin at Pine-Richland was postponed

Class A

Section 1

Union at Northgate was postponed

Nonsection

Laurel beat Mohawk 6 to 3

Beaver at South Park was postponed

Mt. Pleasant at Leechburg was postponed

Schedule for Tuesday

Class 4A

Section 1

Knoch at West Mifflin at 4 p.m.

Class 3A

Section 3

Southmoreland at Ligonier Valley at 5:30 p.m.

Class 2A

Section 3

Bentworth at Our Lady of the Sacred Heart at 5:15 p.m.

Class A

Section 2

Jefferson-Morgan at Carmichaels at 4:15 p.m.

Nonsection

Allderdice at Woodland Hills at 4 p.m.

Beth-Center at California at 4:30 p.m.

Burgettstown at Freedom at 4 p.m.

Chartiers-Houston at Waynesburg Central at 4:15 p.m.

Derry at North Catholic at 4 p.m.

Fox Chapel at Hampton at 4 p.m.

Greensburg Central Catholic at Yough at 4:30 p.m.

Highlands at Valley at 4 p.m.

Mapletown at Brownsville at 4 p.m.

Monessen at Sto-Rox at 4 p.m.

Quaker Valley at Shady Side Academy at 4:30 p.m.

Seton LaSalle at Serra Catholic at 4 p.m.

Trinity at Montour at 4 p.m.

Uniontown at Charleroi at 4 p.m.

Tennis

Boys

Results from Monday

Class 3A

Section 2

North Allegheny won against Moon 5 to 0

Volleyball

Boys

Results from Monday

Nonsection

Canon-McMillan 3, Mt. Lebanon 0

Tuesday’s schedule

Class 3A

Section 1

Moon at Canon-McMillan, 7:15 p.m.

Peters Township at Bethel Park, 7 p.m.

Upper St. Clair at Baldwin, 7:30 p.m.

Section 2

North Hills at Fox Chapel, 7 p.m.

Shaler at Butler, 7:30 p.m.

Section 3

Norwin at Hempfield, 7 p.m.

Penn Hills at Central Catholic, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Plum, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

Montour at Ambridge, 7:30 p.m.

North Catholic at Our Lady of the Sacred Heart, 7 p.m.

Section 2

Gateway at Derry, 7 p.m.

Latrobe at Deer Lakes, 7:15 p.m.

Mars at Armstrong, 7:30 p.m.

Section 3

South Park at Seton LaSalle, 7:15 p.m.

Steel Valley at Keystone Oaks, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Trinity, 6 p.m.

Nonsection

South Fayette at Bishop Canevin, 6:30 p.m.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments