Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

PIAA shares details of Friday's matchups for the boys basketball quarterfinals

The boys Class 5A state postseason has seen strong performances from the WPIAL teams.

The WPIAL boys Class 5A teams have performed well in the state postseason.

Four out of the eight remaining teams in that category are from District 7, ensuring a WPIAL team will compete for PIAA gold in Hershey next Friday.

In Class 4A, three WPIAL teams, including defending PIAA champion Lincoln Park, are still in the running.

Two District 7 teams are still in the running for Class A, including defending state champion Imani Christian.

Here are the results from the first two rounds of the PIAA boys 5A, 4A, and A games, along with the locations and times for the state quarterfinals on Friday.

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Moon (25-3) vs. Bethel Park (15-13) at Chartiers Valley, 7 p.m.

Franklin Regional (25-3) vs. Shaler (25-3) at Gateway, 7:30 p.m.

Unionville (25-2) vs. Archbishop Ryan (19-9) at Norristown, 7:30 p.m.

Abington Heights (26-0) vs. Imhotep Charter (26-3) at Bethlehem Freedom, 6 p.m.

Second-round results

Moon 59, York Suburban 38

Bethel Park 48, Fox Chapel 43

Franklin Regional 56, Selinsgrove 45

Shaler 68, Mechanicsburg 48

Unionville 74, Dallas 36

Archbishop Ryan 66, Radnor 46

Abington Heights 76, Whitehall 70 (OT)

Imhotep Charter 83, Exeter Township 40

First-round results

Moon 52, Obama Academy 34

York Suburban 52, Thomas Jefferson 48

Fox Chapel 57, Cathedral Prep 52

Bethel Park 59, Hershey 45

Franklin Regional 68, Warwick 53

Selinsgrove 57, Muhlenberg 49

Mechanicsburg 60, Gateway 52

Shaler 73, Greencastle-Antrim 58

Unionville 56, Manheim Central 31

Dallas 71, West Philadelphia 61

Archbishop Ryan 67, Sun Valley 43

Radnor 63, Pocono Mountain West 44

Abington Heights 91, Bonner-Prendergast 64

Whitehall 62, Phoenixville 46

Exeter Township 67, Upper Dublin 60

Imhotep Charter 64, Pottstown 46

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Lincoln Park (25-3) vs. North Catholic (18-9) at Fox Chapel, 6 p.m.

Eastern York (20-7) vs. Hampton (24-4) at Bald Eagle, 5:30 p.m.

Neumann-Goretti (24-3) vs. Scranton Prep (18-9) at Bethlehem Freedom, 7:30 p.m.

Archbishop Carroll (19-8) vs. George Washington Carver E&S (21-6) at Pottstown, 6 p.m.

Second-round results

Lincoln Park 66, Uniontown 62

North Catholic 75, Avonworth 60

Eastern York 56, Valley View 50

Hampton 50, Johnstown 48

Neumann-Goretti 72, Berks Catholic 51

Scranton Prep 71, Overbrook 61

Archbishop Carroll 62, Allentown Central Catholic 56

George Washington Carver E&S 45, Danville 38

First-round results

Lincoln Park 73, Montour 56

Uniontown 67, Grove City 33

Avonworth 65, Punxsutawney 43

North Catholic 67, Warren 58

Eastern York 56, South Allegheny 55

Valley View 66, Shamokin 57

Johnstown 75, Lewisburg 50

Hampton 63, Hickory 43

Neumann-Goretti 86, Littlestown 63

Berks Catholic 43, Blue Mountain 32

Overbrook 53, Pope John Paul II 49 (OT)

Scranton Prep 79, Fleetwood 53

Allentown Central Catholic 68, High School of the Future 33

Archbishop Carroll 66, Big Spring 59

George Washington Carver E&S 51, Pottsville 44

Danville 63, Octorara 50

Class A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Imani Christian (16-10) vs. Farrell (21-5) at Slippery Rock University, 7:30 p.m.

Bishop Carroll (17-10) vs. Union (17-11) at Norwin, 6 p.m.

Linville Hill's record of 22 wins and 1 loss will play against Freeland MMI, which has 16 wins and 10 losses, at 6 p.m. in Martz Hall in Pottsville.

Lancaster Country Day, with 18 wins and 9 losses, will face Berlin-Brothersvalley, with 26 wins and 2 losses, at McConnelsburg at 7 p.m.

The results of the second round are in.

Imani Christian scored 79 points, while Clarion scored 45.

Farrell secured 69 points, and Cameron County got 56.

Bishop Carroll won with 71 points, while Neighborhood Academy scored 70 points in overtime.

Union won with 64 points, and Elk County Catholic scored 62.

Linville Hill achieved a victory with 83 points against Bethlehem Christian's 57 points.

Freeland MMI won with a score of 39, while High Point Baptist got 35.

Lancaster Country Day won with 56 points, and Phil-Mont Christian got 43.

Berlin-Brothersvalley won with a score of 71, and Lancaster Country Christian got 53.

The first-round results are as follows.

Imani Christian won with 88 points, while Union-Rimersburg got 65 points.

Clarion achieved 62 points, while Southern Fulton scored 47.

Cameron County scored 62 points, while Williamsburg got 47.

Farrell secured 69 points, and Rochester got 45.

Neighborhood Academy scored 63 points, while Rocky Grove got 40.

Bishop Carroll won with 56 points, while Johnsonburg got 47.

Union achieved 59 points, while Turkeyfoot Valley scored 33.

Elk County Catholic secured 85 points, while Monessen got 54.

Linville Hill won with 87 points, and Northumberland Christian got 53.

Bethlehem Christian secured 64 points, while City School got 58.

Freeland MMI achieved a victory with 61 points, while Galeton scored 51.

High Point Baptist secured 66 points, while Chester Charter Scholars got 46.

Lancaster Country Day won with 41 points, and Notre Dame-East Stroudsburg got 33.

Phil-Mont Christian secured 51 points, and Greenwood got 41.

Lancaster Country Christian won with 53 points, and Bucktail got 51.

Berlin-Brothersvalley secured 81 points, while Conemaugh Valley got 53 points.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments